fbpx
Przejdź do treści

Menu

Jak przygotować rower do sezonu?

Jak przygotować rower do sezonu?

Na co zwrócić uwagę, by w sezonie uniknąć rowerowej awarii? Jak przygotować się po zimie do sportu na dwóch lub trzech kółkach? Na co w rzeczywistości warto zwrócić uwagę? Oto zestaw informacji, które pomogą Ci wystartować wiosną w pierwsze rowerowe trasy bez szwanku.

Sprawdź, w jaki sposób solidnie przygotować rower do sezonu po zimie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, by jeździć bezawaryjnie i bezpiecznie.

Wiosenny serwis rowerowy — czym jest?

Raz w roku, a w zasadzie najlepiej dwa razy w roku, warto zadbać o swój rower, zapisując się na przegląd w serwisie. O każdy pojazd trzeba dbać, więc i w tym przypadku ta kwestia jest po prostu zasadna. Po kilku miesiącach garażowania sprzętu warto mu się nieco lepiej przyjrzeć, by zdobyć pewność, że można nim ruszyć na szlak rowerowy. Do ważnych kwestii zalicza się m.in.: kontrolę poziomu powietrza w oponach, szczelność wentylków w oponach czy też regulacja pracy podstawowych mechanizmów. Takie działania wydłużają żywotność roweru, a także sprawiają, że będzie on sprawny technicznie przez cały sezon.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że również po zakończeniu sezonu rowerowego warto zadbać o swój rower. Po lecie warto, np. wyczyścić sprzęt i zadbać o konserwację, by przez zimę rama roweru lub elementy metalowe nie zaczęły korodować.

Must have rowerzysty, czyli na czym polega przegląd techniczny

We wszystkich punktach serwisowych dla rowerów w czasie serwisu zwraca się uwagę na poniższe kwestie:

  • kontrola poszczególnych elementów i podzespołów,
  • regulacja układu hamulcowego, napędowego oraz przerzutek,
  • jakość opon oraz szczelność wentylków,
  • wytrzymałość baterii w przypadku rowerów elektrycznych.

Takie detale w serwisie zajmują niewiele czasu, ale dzięki kontroli możesz jeździć bezpiecznie i spokojnie, a Twój rower będzie Ci służył znacznie dłużej.

Być może zainteresuje Cię również to → Rower trójkołowy Dekers — różnorodność modeli dla skutecznej rehabilitacji

Jakie usterki najczęściej zdarzają się po zimie w rowerze?

Do najczęściej wymienianych przypadłości rowerowych z pewnością można zaliczyć nieszczelność wentylków w oponach. O ile brak powietrza w dętce nie stanowi dla większości rowerzystów problemu, to już nieszczelność wentylków wymaga usunięcia awarii, by móc swobodnie korzystać z roweru nie powodując innych uszkodzeń mechanicznych. Ponadto rowerzyści często zgłaszają problem związany z łożyskami w piastach kół lub główki ramy. W serwisach równie często wykonuje się także regulację hamulców i przerzutek. Generalnie dobry, firmowy rower będzie czekał na rozpoczęcie sezonu sprawny, jednak rynek przesiąknięty jest tanim sprzętem o słabej jakości i to właśnie przy takich modelach jest najwięcej pracy.

Co jeszcze warto kontrolować w rowerze podczas sezonu?

Jeśli jesteś właścicielem roweru, to z pewnością wiesz, że o każdy pojazd po prostu warto dbać. Po pierwsze w ten sposób szanujesz zainwestowane przez siebie środki finansowe, a po drugie przedłużasz żywotność swojego sprzętu. Podobnie, jak w przypadku jazdy autem, przed każdą wyprawą, warto sprawdzić poziom powietrza w kołach, poprawność działania układu hamulcowego oraz punktów świetlnych. Sprawny rower zwiększa Twoje bezpieczeństwo i innych w czasie poruszania się ścieżkami rowerowymi i drogami publicznymi. Oczywiście rutynowe kontrolowanie roweru nie spowoduje, że unikniesz nagłych usterek, np. przebicia dętki. Jednak pozwoli Ci bezpiecznie czerpać przyjemność z jazdy po ulubionych szlakach.

Zalety jazdy rowerem w sezonie letnim

Chociaż są tacy, co to rowerem jeżdżą niemal cały rok, to jednak większość użytkowników jednośladów, chowa sprzęt do garażu, gdy temperatury spadają, a przyjemność z jazdy rozpływa się niczym letnie słońce. Bez wątpienia regularna jazda rowerem zwykłym oraz tym z dodatkowym wsparciem elektrycznym, przynosi wiele korzyści i właśnie dlatego, warto ją praktykować:

  • reguluje pracę serca i całego układu krwionośnego,
  • nie obciąża stawów,
  • umożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów,
  • gwarantuje ogromną przyjemność z jazdy,
  • pozwala dotlenić komórki w całym organizmie,
  • zmniejsza poziom stresu,
  • nie generuje śladu węglowego, nawet jeśli wspierasz się napędem elektrycznym,
  • jest bezpłatna 🙂

Być może zainteresuje Cię również to → Jak przygotować rower na zimę?

Postaw na bezpieczeństwo i zadbaj o sprawność techniczną roweru po zimie

Bez względu na to, jak często jeździsz rowerem, ile Twój pojazd ma kół i jaki przebieg, warto zadbać o to, by przed sezonem przygotować go do jazdy. Czasem krótki przegląd techniczny u specjalisty sprawi, że unikniesz rozczarowania, gdy wycieczka będzie już zaplanowana i nagle coś się wydarzy. Usterki rowerowe są normalne. Wiadomo, że zastosowane podzespoły się zużywają. Jednak kontrolując ich stan, oraz dbając o prawidłowe smarowanie, czy też właściwe działanie hamulców, dbasz również o swoje bezpieczeństwo.

Zapoznaj się z ofertą rowerów trójkołowych dla wymagających, które potrafią wcisnąć w fotel. Podróż bez ograniczeń na poziomym rowerze Dekers z silnikiem elektrycznym od polskiego producenta. Więcej dowiesz się u naszego przedstawiciela.

Dodatkowa rundka po blogu?

Wiemy, że chcesz tu zajrzeć